Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Functia de CONSILIER LOCAL INCOMPATIBILA cu calitatea ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Functia de CONSILIER LOCAL INCOMPATIBILA cu calitatea de consilier personal primar?

Buna ... dimineata - daca ma uit la ora. Daca ma uit dupa intuneric - buna noapte.

Ei, ce ziceti? Ca raspuns la intrebarea din titlu. Eu n-am gasit-o a fi incompatibilitate. Nici explicita, nici implicita, in sensul descris de Legea nr.161/2003 si Legea nr.393/2004. Si daca nu e scrisa, nu exista:frantic:.

Astept parerile dvs si va multumesc :)
Legea nr.161/2003 se refera la incompatibilitatea dintre consilierul local si calitatea de funcţionar public sau angajat cu contract individual de muncă în aparatul propriu al consiliului local respectiv sau în aparatul propriu al consiliului judeţean ori al prefecturii din judeţul respectiv.

Insa in 2011, Agentia Nationala de Integritate a constatat incalcarea legislatiei privind regimul juridic al incompatibilitatilor de catre un consilier local in sensul ca in perioada in care exercita mandatul de consilier local a fost numit si Consilier Personal al unui Primar.

Funcţia de consilier local este incompatibilă cu calitatea de angajat cu contract individual de muncă în aparatul propriu al primarului - Decizia nr. 1446/27 septembrie 2010 pronunţată de Curtea de Apel Ploieşti - Secţia Comercială şi de contencios Administrativ şi Fiscal
Multumeeeeesc :)