avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 901 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... SUP in doua dosare - oportunitate plangere
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

SUP in doua dosare - oportunitate plangere

Aceeasi fapta, insa dosarul a fost disjuns.... astfel s-au facut 2 dosare soldate cu doua ordonante de SUP. Atata tot ca cele doua ordonante nu concincid.

Pot cere redeschiderea UP fata de primul faptuitor? A doua ordonanta este mai buna, ancheta de la politie e mai complexa si existeaza prejudiciul real.

Este vorba despre furt.
Cel mai recent răspuns: saxu , utilizator 05:44, 18 Aprilie 2013
Daca s-a dat scoatere de sub urmarirea penala ce sa mai solicitati?
Poate ca nu am inteles eu bine dar daca am inteles bine nu mai aveti ce sa faceti.
Fapta si prejudiciul este precizat aiurea in prima ordonanta.
Insa prejudiciul este precizat corect in ceea de-a doua. S-au audiat mai multi martori,etc.

In a doua .... chiar sunt la limita, au amenzi de 1000 lei +++ deci ... chiar ma bate gandul sa contest la prim procuror, mai ales ca politia a facut propunere de trimitere in judecata, insa procurorul a dispus SUP din cauza ca si celalt a primit tot SUP probabil....
insa vreau sa-l ard pe ala pe primul...ca el e capul.. si el a scapat cel mai ieftin...300 lei amenda, si prejudiciu de 500 lei.

In celalta ordonata prejudicul este de 20 000 lei!

Este dreptul dvs. sa formulati plangerea.
Dar sunt slabe sanse sa se schimbe ceva...
nu e aiuea?adica intr-o ordonanta sa scrie 500 lei si in celalta 20 000 lei ?! e vorba de piese duse la fier vechi.

cel cu 500 lei .. ma intereseaza sa-l ard pt. ca acuma are salar (lucreaza... ca paznic) + are casa si masina.

ceilalti is prea tineri sa aiba ceva... 19-20 ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pot fi trimis in judecata in acest caz? ajutoooooooooor ajutoooooooooor Va implor ajutor, ma confrunt cu urmatoarea problema: In urma cu 2 ani am primit SUP intr-un dosar pt. furt, pt. ca fapta nu prezinta pericol social. La ... (vezi toată discuția)
Competenta teritoriala. rpiupiu rpiupiu Dosar de viol, faptuitori niste [rromi /editat] - 3 faptuitori, si o fata complice a lor. Dosarul se afla in stadiul de parchet, undeva prin Romania sa zicem ... (vezi toată discuția)
Mai am sperante la daune morale/materiale? sarpele sarpele In urma cu 4 ani am fost agresat de mai multi indivizi. In urma cu un doi ani s-a dispus SUP pe motivul ca l-as fi provocat si ca as fi sarit la bataie ... (vezi toată discuția)