Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... SUP in doua dosare - oportunitate plangere
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

SUP in doua dosare - oportunitate plangere

Aceeasi fapta, insa dosarul a fost disjuns.... astfel s-au facut 2 dosare soldate cu doua ordonante de SUP. Atata tot ca cele doua ordonante nu concincid.

Pot cere redeschiderea UP fata de primul faptuitor? A doua ordonanta este mai buna, ancheta de la politie e mai complexa si existeaza prejudiciul real.

Este vorba despre furt.
Daca s-a dat scoatere de sub urmarirea penala ce sa mai solicitati?
Poate ca nu am inteles eu bine dar daca am inteles bine nu mai aveti ce sa faceti.
Fapta si prejudiciul este precizat aiurea in prima ordonanta.
Insa prejudiciul este precizat corect in ceea de-a doua. S-au audiat mai multi martori,etc.

In a doua .... chiar sunt la limita, au amenzi de 1000 lei +++ deci ... chiar ma bate gandul sa contest la prim procuror, mai ales ca politia a facut propunere de trimitere in judecata, insa procurorul a dispus SUP din cauza ca si celalt a primit tot SUP probabil....
insa vreau sa-l ard pe ala pe primul...ca el e capul.. si el a scapat cel mai ieftin...300 lei amenda, si prejudiciu de 500 lei.

In celalta ordonata prejudicul este de 20 000 lei!

Este dreptul dvs. sa formulati plangerea.
Dar sunt slabe sanse sa se schimbe ceva...
nu e aiuea?adica intr-o ordonanta sa scrie 500 lei si in celalta 20 000 lei ?! e vorba de piese duse la fier vechi.

cel cu 500 lei .. ma intereseaza sa-l ard pt. ca acuma are salar (lucreaza... ca paznic) + are casa si masina.

ceilalti is prea tineri sa aiba ceva... 19-20 ani.