Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Comunicarea paratei raspunsul la intampinare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Comunicarea paratei raspunsul la intampinare

Pentru accelerarea desfasurarii procesului cum sa fac comunicarea raspunsului catre parat sa inregistrez la resgistratura paratului raspunsul in doua exemplare si unul il depun la instanta cu exact 5 zile inainte de proces sau cum sa fac pentru a nu invoca paratul o amanare pentru studierea raspunsului..
Paratul mai are motiv sa amane atunci procesul pentru tergiversare.
Actele la dosar le depuneti la arhiva instantei ,inainte de termen cu cel putin 5 zile,astfel incat instanta sa poata studia actele din dosar
Puteti comunica intampinarea paratului prin oricare dintre mijloacele posibile, pastrand dovada in acest sens (posta, fax, mail,la registratura paratei).

Totodata intampinarea se depune si la registratura instantei, cu mai mult de 5 zile inainte,

Daca procedati asa va puteti opune unei eventuale cereri de amanare din partea paratei.