Forum Discuţii juridice Executare silită Executare cont persoana fizica fara hotarare ...
Discuție deschisă în Executare silită

Executare cont persoana fizica fara hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila

Buna ziua.Poate fiscul sau casa de sanatate sa extraga dintr-un cont deschis la o banca din tara contributia pt.sanatate ,cu toate ca nu exista nici o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila care sa le permita sa faca acest lucru?Pe ce baza legala s-a facut acest lucru,parerea mea fiind ca este un abuz grosolan din partea institutiilor statului.Persoana in cauza nu are nici un venit, beneficiaza doar de ajutorul de incalzire din partea statului roman.Are cont deschis la o banca si a primit acesti bani din partea surorii sale,pana a ascos banii ,i-a fost retinuta din suma primita contributia pt.sanatate.Si inca o intrebare.Aceiasi persoana a platit de bunavoie contributia pt.sanatate anul trecut,pt.ca suferi o interventie chirurgicala dar a beneficiat de asigurare medicala doar cateva zile deoarece i s-a calculat retroactiv.Stiu ca este un principiu fundamental in drept care se refera chiar la neretroctivitatea legilor(legile dispun doar pe viitor).Va multumesc anticipat.
Doamna, domnule

S-a procedat legal, decizia de impunere este titlu executoriu, nu este nevoie de nicio alta hotarare.

Ar fi ideal ca noi toti sa platim doar atunci cand avem nevoie de un serviciu medical. Dar nu se poate sa facem asta.
ContSters214341, utilizator
Va multumesc pt.raspunsul dat.Va rog un raspuns si pt.partea a doua a intrebarii.Va multumesc.