Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii concediu de odihna dupa concediu medical?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

concediu de odihna dupa concediu medical?

Buna ziua,
Va mai adresez o intrebare - concediu medical 13 iulie 2012 - 13 iulie 2013 - TBC . Lucrez in in invatamant, cadru didactic auxiliar, bibliotecar . Cand termin concediu medical am oare dreptul la cel de odihna? Nu am efectuat CO anul trecut .Daca nu am lucrat tot anul scolar pot oare lua CO. Zilele de CO mi-ar acoperi perioada pana la 1 septembrie cand pt, noi incepe noul an scolar. Multumesc
Art. 145 alin.(2) din Codul Muncii:

ART. 145
(1) Durata minimă a concediului de odihnă anual este de 20 de zile lucrătoare.
(2) Durata efectivă a concediului de odihnă anual se stabileşte în contractul individual de muncă, cu respectarea legii şi a contractelor colective aplicabile, şi se acordă proporţional cu activitatea prestată într-un an calendaristic.
(3) Sărbătorile legale în care nu se lucrează, precum şi zilele libere plătite stabilite prin contractul colectiv de muncă aplicabil nu sunt incluse în durata concediului de odihnă anual.

Exista o hotarare a Curtii Europene de Justitie, pronuntata la data de 20 ianuarie 2009, interpretand dispozitiile art. 7 din Directiva 2003/88, care prevede ca dreptul la concediul anual de odihna nu poate fi diminuat de concediul medical pe care l-a avut angajatul.
Intrucat aceasta hotarare a Curtii Europene de Justitie este obligatorie si pentru instantele din Romania, atunci dispozitiile art. 145 alin. (2) din Codul muncii nu mai sunt aplicabile pentru situatiile in care salariatii au fost in concediu medical.

Cititi mai multe aici:
[ link extern ]
sau aici
[ link extern ]
Pentru a beneficia de aceste prevederi va trebui sa actionati in judecata pe angajator ...
legat de aceasta intrebare. angajatul in luna decembrie 2013 a fost in concediu medical apoi cateva zile in concediu de odihna pe perioada sarbatorilor si din ianuarie 2014 a inceput cu concediu de odihna si apoi vrea sa intre in concediu medical. se poate asa ceva?