Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihna

Buna ziua .
O angajata a firmei noastre care are contract de munca pe perioada nedeterminata si 20 de zile de concediu legal , a lucrat in 2012 in perioada 01.01.2012-30.06.2012.
Inepand cu 01.07.2012 pana la sfarsitul anului a avut concediu medical cu diagnostic TBC. In anul 2012 nu a efectuat nici o zi de concediu legal.
Si-a reluat activitatea in 03.01.2013.
Intrebarea mea este :
cate zile de concediu legal are dreptul pentru 2012 ?
O zi buna si racoroasa urez la toti utilizatorii avocatnet.
are dreptul la 10 zile concediu de odihna
Buna ziua,
concediul medical nu diminueaza durata concediului de ohihna.
Exista o hotarare a Curtii Europene de Justitie care obliga la acest lucru.
In consecinta, angajatei respective i se cuvin cele 20 de zile CO din CIM.
Angajatul are dreptul la toate zilele de Co pentru 2012, chiar daca a fost in concediu medical.
Potrivit art. 145 alin. (2) din Codul muncii republicat, durata efectiva a concediului de odihna anual se stabileste prin contractul individual de munca cu respectarea legii si a contractelor colective aplicabile, si se acorda proportional cu activitatea prestata intr-un an calendaristic.

Aceasta dispozitie legala nu mai este aplicabila, in ceea ce priveste concediul medical, dupa ce Curtea Europeana de Justitie, printr-o hotarare preliminara pronuntata la data de 20 ianuarie 2009, a dat o interpretare a dispozitiilor art. 7 din Directiva 2003/88.

Vedeti aceste link-uri:
www.avocatnet.ro/content/for...

[ link extern ]