Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... comunicare hotarare somatie de plata
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

comunicare hotarare somatie de plata

in cazul in care debitorul nu semneaza confirmarea, nu raspunde la usa, nu se duce la posta sa si-o ridice, creditorul ce cale mai are sa recupereze creditul?
Investiti hotararea si puneti-o in executare. Aveti toate sansele. [editat]
ContSters20980, utilizator
cum sa investesc daca nu exista dovada comunicarii?
exista Decizie CC ca daca nu e dovada nu se investeste...
alte idei?
Depuneti cerere si solicitati recomunicare.
succes
av. Ileana Schwarz
da, ok, si nu e nimeni acasa, sta 10 zile la posta si se intoarce si imbatranesc facand cereri de recomunicare?
creditorul, adica eu o primesc prin posta iar debitorul prin afisare?
????????????????????
alo, justitia?
miruna.c, utilizator
Sincera sa fiu nu am avut o astfel de situatie pe somatie. Dar, daca ar trebui sa faceti actiune pe drept comun, aveti suma mare?adica e mare taxa?mai stiti ceva concret despre debitor?. aveti ce executa?daca da, merita incercat.
Eu as face cerere de recomunicare dupa care as solicita investirea si daca mi se refuza as face recurs impotriva respingerii cererii de investire.
Si daca nu si nu, asta e, mergeti pe drept comun.Altfel nu am acum nici o alta idee, si ca sa fiu sincera, mi-e lene...sa citesc ceva la ora asta. dar este interesanta situatia.

succes
av. Ileana Schwarz