Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... insolventa- faliment
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

insolventa- faliment

Am o datorie fata de un partener de 50000 ron, fara contract , fara file cec, b.o.
Acesta , mi-a deschis la tribunalul comercial "insolventa" , prima infatisare fiind la sfarsitul lui mai . In acest moment nu dispun de acesti bani. Se poate obtine o esalonate a platii sau returna marfa furnizata de partener ?....MULTUMESC
Dacă nu este marfa perisabila, nu a ieşit din termenul de garanţie este indicat sa returnati marfa.
cand se pote solicita returnarea marfii, la primul termen ?....poate refuza partenerul(creditorul) returnarea? mersi
In primul rand ar trebui sa-i trimiteti o notificare cu confirmare de primire prin care sa ii mentionati ce intentionati : sa-i returnati marfa, in ce conditii, sa o stornati, sa o achitati opartial, in rate, etc. Eventual puteti incheia o intelegere/tranzactie.

In instanta nu va puteti proba buna credinta decat cu inscrisuri.