Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Reziliere/anulare contract vanzare-cumparare cu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Reziliere/anulare contract vanzare-cumparare cu uzufruct viager

Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu un raspuns in acest caz:
Daca in urma cu 3 ani s-a facut un contract de vanzare-cumparare cu uzufruct viager. intre mama(75 ani) si fiu, (50 ani), iar acesta din urma la o luna si jumatate dupa mutarea in "casa cumparata ", a inceput cu jigniri urate de tot si injurii la adresa mamei sale, care in acest moment simte doar teama, de ce se mai poate intampla. Precizez ca mama (vanzatoarea) se poate ocupa de toate treburile necesare (merge la cumparaturi, spala, etc...)...dar ce se va intampla in momentul in care va fi (poate) imobilizata la pat, sau in caz de spitalizare - nefiind precizat in contract o clauza de intretinere si inmormantare.
Doresc sa stiu in ce masura se poate rezilia/anula acest tip de contract, si sa faca alt tip de contract cu altcineva, in care sa se puna aceste clauze de intretinere si inmormantare.

Va multumesc

Rezolutiunea contractului se poate dispune pentru nerespectarea culpabila a obligatiilor asumate de cumparator iar anularea contractului se poate dispune numai daca la momentul incheierii acestuia au fost nerespectate conditiile de fond/forma ale contractului. Mergeti la un avocat care sa poata studia contractul si in functie de clauzele inserate in acesta sa aleaga solutia convenabila pt dvs.