Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Recuperare impozit platit in plus
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Recuperare impozit platit in plus

Buna ziua,
Incepand din anul 2007, am platit la primaria unde am domiciliul, impozit pe un teren care nu se afla pe teritoriul acstei primarii (terenul este intr-o parcela care apartine de comuna vecina). Acum in 2013 mi s-a spus sa fac o cerere de restituire sau compensare si va rog sa-mi spuneti pentru ce perioada am dreptul sa primesc banii inapoi. Multumesc anticipat
Conform art. 135 Cod procedură fiscală, dreptul contribuabililor de a cere compensarea sau restituirea creanţelor fiscale se prescrie în termen de 5 ani de la data de 1 ianuarie a anului următor celui în care a luat naştere dreptul la compensare sau restituire.
Puteţi cere începând cu ceea ce aţi plătit necuvenit începând cu anul 2008, termenul la care am făcut referire anterior începe cu 1 ianuarie 2009 şi continuă 5 ani.