Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Info Taxa auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Info Taxa auto

Masina cumparata din Romania,nou nouti,in 2008 de la RMB
Am platit o taxa de 1700lei
Am sansa sa-l plimesc inapoi?
Multumesc

Help Dupa Finante nu primesc pt........ Mi sa spus sa le dau in judecata.

m-am consultat si cu un avocat
rasp.
Avand in vedere ca autoturismul este nou, situatia este mai problematica
Nu inteleg dece?Ce au cu masinile noi.Statu??
peterutz, utilizator
Trebuie sa deschizi proces.
Sansele de a castiga sunt practic de 100%, dar trebuie sa deschizi procesul in termen de 5 ani de la data platii.
Multumesc
O zi buna
slai a scris:
dar trebuie sa deschizi procesul in termen de 5 ani de la data platii.

De ce 5 ani ?
Art 135 Cod Procedura Fiscala
dreptul contribuabililor de a cere compensarea sau restituirea creanţelor fiscale se prescrie în termen de 5 ani de la data de 1 ianuarie a anului următor celui în care a luat naştere dreptul la compensare sau la restituire