avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 888 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Info Taxa auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Info Taxa auto

Masina cumparata din Romania,nou nouti,in 2008 de la RMB
Am platit o taxa de 1700lei
Am sansa sa-l plimesc inapoi?
Multumesc


Help Dupa Finante nu primesc pt........ Mi sa spus sa le dau in judecata.

m-am consultat si cu un avocat
rasp.
Avand in vedere ca autoturismul este nou, situatia este mai problematica
Nu inteleg dece?Ce au cu masinile noi.Statu??
Ultima modificare: Vineri, 31 Mai 2013
peterutz, utilizator
Trebuie sa deschizi proces.
Sansele de a castiga sunt practic de 100%, dar trebuie sa deschizi procesul in termen de 5 ani de la data platii.
Multumesc
O zi buna
slai a scris:
dar trebuie sa deschizi procesul in termen de 5 ani de la data platii.

De ce 5 ani ?
Art 135 Cod Procedura Fiscala
dreptul contribuabililor de a cere compensarea sau restituirea creanţelor fiscale se prescrie în termen de 5 ani de la data de 1 ianuarie a anului următor celui în care a luat naştere dreptul la compensare sau la restituire

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recuperare impozit platit in plus marina2 marina2 Buna ziua, Incepand din anul 2007, am platit la primaria unde am domiciliul, impozit pe un teren care nu se afla pe teritoriul acstei primarii (terenul este ... (vezi toată discuția)
Recuperare taxa auto aum300 aum300 Se poate recupera taxa auto(prima inmatriculare) achitata in data de 08.OCTOMBRIE 2008,daca da care ar fi modalitatile (vezi toată discuția)
Recuperare taxa inmatriculare vallentin vallentin Buna ziua, Vreau sa intreb si eu daca taxa de inmatriculare pe care am platit-o in iunie 2007 poate fi recuperata dand statul in judecata... Am auzit mai ... (vezi toată discuția)