Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... schimb de locuinta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

schimb de locuinta

buna ziua,
sunt interesat sa imi schimb apartamentul cu un altul si as vrea sa stiu ce ar presupune acest lucru, ma refer la: documentatie, financiar, tipul de contract si alte aspecte care probabil acum imi scapa.
mentionez ca eu am cumparat apartamentul de la parinti in noiembrie 2012.
multumesc mult!
Se intocmeste un contract de schimb, sub sanctiunea nulitatii absolute acesta trebuie sa fie autentic. Copermutantii/coschimbasii trebuie sa aiba actele de proprietate, cadastru si intabulare, certificate fiscale pentru imobile, extrase de autentificare de CF, adeverinte de la Asociatia de proprietari ca sunt achitate cheltuielile de intretinere la zi, cartile de identitate ale coschimbasilor. Se percep taxele ca la vanzare, onorariu, in functie de valoarea apartamentelor, taxe de intabulare pentru fiecare imobil si impozit pe transferul imobiliar. Mergeti la un notar sa va calculeze taxele.
multumesc mult!