Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Achizitie imobil prin credit Prima Casa
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Achizitie imobil prin credit Prima Casa

Buna seara,

Vreau sa achizitionez un imobil prin programul Prima Casa>Am ajuns la o intelegere de principiu cu proprietarul , dar aici apare o mica problema.Proprietarul este divortat si in urma partajului ,prin sentinta definitiva si irevocabila el este proprietarul imobilului dar nu si-a facut intabularea pe numele lui, in acte inca figureaza si fosta lui sotie.Credeti ca asta poate fi o problema?
Se poate face intabulare pe numele nostru sau trebuie facuta pe numele lui in baza partajului si dupa aceea pe numele nostru?
Oare banca accepta asa ceva?
Multumesc anticipat!
In baza sentintei intai se intabuleaza imobilul pe numele domnului, apoi veti face promisiunea de vanzare cumparare , veti aplica la banca ...etc.....si in final daca Fondul va aproba creditul dvs , veti semna contractul de vanzare cumparare in forma autentica . Insa fara intabulare de la inceput doar pe promitentul vanzator nu se poate!
Multumesc pentru raspuns,
Cam cat dureaza intabularea,imobilul este in Brasov?
marian_coanda, utilizator
Intre 10-14 zile.
Multumesc frumos!
Unde ar trebui incepute formalitatile de intabulare?