Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... intabulare apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

intabulare apartament

Buna ziua,vreau sa cumpar un ap prin prima casa. Pt ap exista un ctr de vanz-cump, dar CF-ul a ramas pe proprietarul initial nu pe cel pe care este acum ctr de vanzare-cumparare. Este acest lucru ok pt dosarul prima casa, imi va fi acceptat de banca sau va fi respins ? Si ulterior eu cum il voi putea intabula pe mine ?
Atat timp cat vanzatorul nu figureaza drept proprietar al bunului imobil-aspect care va fi evidentiat in extrasul de informare de la cadastru,atat banca cat si fondul de garantare vor respinge dosarul
actualul proprietar, daca chiar nu exista intabularea (lucru de care ma indoiesc, cel putin de prin 1995 incoace neputand sa se vanda imobile fara sa fie intabulate automat de catre notar, dupa semnare), merge la CF si cu contractul sau, intabuleaza
Multumesc de ajutor. Am fost si la banca si am primit acelas raspuns ca cel oferit de dvs. Am luat legatura cu proprietarul si am solicitat intabularea daca doresta sa isi vanda ap. Acum astept sa iasa noul CF.