Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Intervenientul în interesul pârâtului trebuie sã ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Intervenientul în interesul pârâtului trebuie sã timbreze?

Exista urm situatie.

Un intervenient accesoriu in favoarea paratului este obligat de instanta la plata taxei de timbru egala cu a reclamantului,desi elintervine in favoarea paratului.
Reclamantul nu are dovezi temeinice, se depune cerere de inscriere in fals, judecatorul nu o ia in seama, reclamantul nupoate aduce probele cerute de instanta iar cele prezentate(chitante)s-au dovedit grafoscopic a fi false.
Judecatorul suspenda cauza din culpa reclamantului.
Mai sunt 2 sapt si actiunea se perima.

Intrebare:
1)- Era legal ca taxa de timbru sa fie ceruta intervenientului in aprarea paratului,daca paratul nu este pus sa platesca o taxa atunci de interven este?

2)- Daca din vina reclamantului nu a mai avut loc procesul, se poate cere restituire taxei de timbru intrucat a ramas fara obiect ?

Multumesc
Buna ziua! Sunt in aceeasi situatie, intervenienta in favoarea paratei in proces de partaj. Reclamatul plateste taxa de timbru pt.actiunea priincipala.Parata plateste taxa de timbru pentru valorile pe care le-a contestat. De ce trebuie sa platesc si eu , in calitate de intervenienta, taxa de timbru? Puteti sa-mi dati temeiul legal, legea, articol...? Multumesc frumos!