Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Plata impozit SRL debutant
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Plata impozit SRL debutant

societatea debutant srl este infintata in dec 2012 la 31.12.2012 avea obligatia plati
unui impozit de 3% ? la 31.12.2012 a avut o cifra de afaceri de 4800 lei. in anul 2013 ce impozit plateste? pana in prezent nu are angajati . pe site m finante figureaza cu impozit pe profit ( firma a venit cu actele ian-martie2013) acum si nu
stiu ce impozit trebuie sa plateasca in dec 2012 fosta contabila nu a depus nici o dec. 100.
Buna ziua,

Pe site ANAF gasiti urmatoarele precizari:
[ link extern ] !/

Deci, societatea dumneavoastra indeplineste dpdv al cifrei de afaceri conditia de microintreprindere , dar mai trebuie sa verificati si codul CAEN.
Daca va incadrati la microintreprindere trebuia sa depuneti declaratia 010 pana pe 25 martie , iar pentru luna ianuarie 2013 trebuia sa depuneti declaratia 101. Pe site mfinante este posibil sa nu fie actualizate datele, dumneavoastra trebuie sa verificati vectorul fiscal pe care il gasiti in dosarul fiscal al societatii. Pentru aceasta trebuie sa detineti un certificat calificat si sa depuneti la ANAF declaratia 150 - pentru depunerea declaratiilor on line si 152 pentru accesarea dosarului fiscal. Intre timp incercati sa mergeti la administratia financiara si sa aflati cu ce vector fiscal este inregistrata societatea. Ar trebui sa existe si la dosarul societatii dclaratia 010. Oricum contabila nu are dreptul sa retina actele societatii .
Lucian Huzum, Consilier juridic