Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Schimbare carte de identitate in urma divortului
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Schimbare carte de identitate in urma divortului

Am facut de curand divortul la notar si as dori sa stiu c'è trebuie sa fac pentru schimbare a carte identitate séparé c'è trebuie da revin la vechiul nume
In cazul constatarii divortului de catre notarul public, acesta emite certificatul de divort si inainteaza, de indata, o copie certificata de pe acesta la primaria locului unde s-a incheiat casatoria, spre a se face mentiune in actul de casatorie.

Casatoria este desfacuta chiar cu data eliberarii certificatului de divort.

Pentru schimbarea cartii de identitate, va prezentati la SPCLEP (Serviciul Public Comunitar Local de Evidenta a Persoanelor) de care apartineti cu urmatoarele documente:
- actul de identitate aflat în posesie plus vechea carte de alegător
- certificatul de naştere (original şi fotocopie)
- documentul care atestă modificarea /schimbarea numelui, constând în certificatul de divorţ (original şi fotocopie)
- actul prin care se face dovada spaţiului în care locuiti (copie si original).
- dacă domiciliul este al unei alte persoane (prin luare în spatiu), va trebui să fiti însoţita de proprietarul domiciliului.
- există şi posibilitatea ca proprietarul domiciliului să nu fie prezent şi să fie suficientă o declaraţie a acestuia de luare în spaţiu plus actul de proprietate, care poate fi dată în faţa poliţistului de siguranţă publică, a notarului public ori a funcţionarului misiunii diplomatice sau oficiului consular al României
- Chitanţa reprezentând contravaloarea:
- cărţii de identitate (7 lei) + taxa de timbru (5 lei)

Veti completa si o cerere, pe care o veti primi la fata locului sau o puteti cauta pe net in avans.
mediator_comeaga, utilizator