Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare bunuri intre frati.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare bunuri intre frati.

Un frate doreste sa vinda celuilalt toate bunurile sale. Cum ar trebui sa procedeze?
Multumesc.
Buna seara .
Nu este de ajuns ,semnarea contractului pentru bunuri mobile,doar de parti.Pentru valorile mai mari,presupun ca este nevoie si de martori,pentru valabilitatea actului si netegaduirea acestuia de catre terti .
Marius Bote .
Ce articol invocati domnule Marius in acest sens?
Codul civil,privind vanzarile prin inscrisuri private .
Marius Bote.
Cautati si dvs.Eu v-am spus baza legala. Cautati dvs.articolul. Este vorba despre suma ce face obiectul inscrisurillor private in vechiul Cod civil si care necesita martori pentru valabilitatea lor .
O seara buna.
Marius Bote, Practician in insolventa