Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Garantia de buna executie lucrari
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Garantia de buna executie lucrari

In ce conditii se prelungeste garantia de buna executie in cazul unui contract de lucrari?
Daca in timpul derularii contractului intervine un act aditional care prelungeste durata contractului ce se intampla cu garantia de buna executie ?
Va multumesc.
Daca durata contractului se prelungeste, garantia se prelungeste corespunzator, in baza art.89, alin.1 din HG 925. In mod normal AC face o solicitare de prelungire, dar se poate prelungi si din proprie initiativa in baza actului aditional.
Luati legatura cu AC. Inainte de expirarea garantiei :D Garantia se prelungeste pe baza art. mentionat mai sus.
Daca aveti garantie emisa de o societate de asigurari sau bancara, aceasta se prelungeste pe baza notificarii emise de catre AC. Daca ati facut virament in contul AC, nu este nici o problema, actul aditional e suficient.

Am avut aceeasi situatie cu garantia de participare care expirase, durata de evaluare a ofertelor prelungindu-se din initiativa AC. Chiar daca am avut garantii emise de catre societati bancare si asigurari, am acceptat faptul ca la momentul depunerii ofertei ele au fost valabile. Pentru ca si prelungirea costa.

Dupa cum ziceam, in aceste situatii, e bine sa colaborati cu AC.