Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... despagubiri de la rca pt vatamari corporale
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

despagubiri de la rca pt vatamari corporale

Buna ziua,

Vreau sa va intreb daca pot sa primesc despagubiri de la RCA , pentru vatamare corporala,.Daca da, care este cuantumul despagubirilor pe care pot sa-l solicit? Care este procedura de urmat pentru acest caz.

Multumesc
Ordinul CSA prevede:
Art. 26. - (1) Asigurătorul RCA are obligatia de a despăgubi partea prejudiciată pentru prejudiciile suferite în urma accidentului produs prin intermediul vehiculului asigurat, potrivit pretentiilor formulate în cererea de despăgubire, dovedite prin orice mijloc de probă. Fără a se depăsi limitele de despăgubire prevăzute în contractul de asigurare RCA, în conditiile în care evenimentul asigurat s-a produs în perioada de valabilitate a politei de asigurare RCA, se acordă despăgubiri, în formă bănească, pentru:
a) vătămări corporale sau deces, inclusiv pentru prejudicii fără caracter patrimonial;
b) pagube materiale;
c) pagube consecintă a lipsei de folosintă a vehiculului avariat;
d) cheltuieli de judecată efectuate de către persoana prejudiciată.
Nu se poate spune exact care sa fie cuantumul despagubirilor solicitate de la asigurari in baza RCA-ului. Puteti solicita cat doriti dumneavoastra , ramane ca si instanta sa va acorde ceea ce solicitati. Este foarte bine sa aveti si dovezi pentru ceea ce solicitati.