Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... somaj pentru mamica iesita din ingrijire 2 copii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

somaj pentru mamica iesita din ingrijire 2 copii

buna ziua
in sept 2004 am nascut si am beneficiat de indemnizatia ingrijire copil.anterior acestei date am avut un stagiu de cotizatie la somaj de 10 luni.in sept 2006 dupa ce am terminat ingrijire copil, m-am angajat (, insarcinata fiind cu al doilea copil )pana in ian. 2007 cand am intrat din nou in ingrijire copil pana in martie 2009, cand se termina perioada de ingrijire copil, acesta avand 2 ani. Intrebarea este: pot beneficia de somaj in aceste conditii?
Pentru a beneficia de somaj trebuie sa avetiun stagiu minim de cotizare de 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei depunerii cererii.
Pentru persoanele care au avut raporturile de munca sau de serviciu suspendate, cu exceptia suspendarii pentru incapacitate temporara de munca, daca aceasta nu depaseste 30 de zile, stagiul minim de cotizare se realizeaza prin cumularea perioadei de asigurare realizata inainte de suspendare cu perioada de asigurare realizata dupa reluarea activitatii.