Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj

buna seara.am si eu o rugaminte si anume sa ma lamuriti intr-o problema daca puteti.am fost in cresterea copilului si dupa ce am terminat concediul de 2 ani m-am intors la firma ,am lucrat 6 luni de zile dupa care mi s-a desfacut contractul cu art 65.vreau sa stiu si eu daca pot beneficia de somaj.ultima mea zi de lucru a fost pe 15 dec ,de la acea data se socotesc 12 luni?
Da, beneficiati de somaj numai daca aveti un stagiu minim de cotizare de 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei depunerii cererii.
Pentru persoanele care au avut raporturile de munca sau de serviciu suspendate, cu exceptia suspendarii pentru incapacitate temporara de munca, daca aceasta nu depaseste 30 de zile, stagiul minim de cotizare se realizeaza prin cumularea perioadei de asigurare realizata inainte de suspendare cu perioada de asigurare realizata dupa reluarea activitatii.

In speta, trebuie sa mai aveti un stagiu minim de cotizare de cel putin 6 luni inainte de intrarea in CIC.