Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Drept de somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Drept de somaj

Buna seara. As vrea sa intreb daca cumnata mea, poate beneficia de somaj ?
Firma la care lucreaza sa declarat falimentara. Inainte de angajare a fost in crestere de copil. La 3 luni dupa expirare C.I.C. s-a angajat la aceasta firma si a adunat 10 luni de munca pana sa se declare falimentul firmei. Are dreptul la somaj ?
Multumesc anticipat.
Concediul de crestere al copilului se ia in calcul pentru somaj cumulat cu perioada lucrata, deci ar trebui sa indeplineasca conditiile.
Ar fi indicat ca se sa faca primele demersuri pentru somaj si cumnata dvs sa mearga la AJOFM pentru a face cerere de intrare in somaj si-a fi luata in evidenta. La AJOFM va fi consiliata in privinta documentatiei decesare pentru somaj.
desfacerea CIM trebuie sa fie din cauza angajatorului, nu a angajatului.Numai in aceste conditii poate beneficia de ajutor de somaj.
Din cate stiu eu stagiul de cotizare in acest caz pentru acordarea indemnizatiei se calculeaza cu formula ultimele 12 luni din 24 , fara perioada de CIC. ( adica se calculeaza lunile de stagiu de dinainte si dupa CIC)
tantrixuti a scris:

Buna seara. As vrea sa intreb daca cumnata mea, poate beneficia de somaj ?
Firma la care lucreaza sa declarat falimentara. Inainte de angajare a fost in crestere de copil. La 3 luni dupa expirare C.I.C. s-a angajat la aceasta firma si a adunat 10 luni de munca pana sa se declare falimentul firmei. Are dreptul la somaj ?
Multumesc anticipat.

Daca indeplineste stagiul de cotizare prevazut de lege , minim 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei depunerii cererii, atunci este posibil sa beneficieze de somaj.
Pentru persoanele care au avut raporturile de munca sau de serviciu suspendate, cu exceptia suspendarii pentru incapacitate temporara de munca, daca aceasta nu depaseste 30 de zile, stagiul minim de cotizare se realizeaza prin cumularea perioadei de asigurare realizata inainte de suspendare cu perioada de asigurare realizata dupa reluarea activitatii.