Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... pentru partaj cum trebuie sa procedez in cazul in care ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

pentru partaj cum trebuie sa procedez in cazul in care solicit ajutor judiciar din patea statului pentru taxa de timbru,am ramas fara serviciu si nu pot plati aceasta taxa.

ce documente trebuie sa prezint?
si cum ar trebui sa prezint cererea si unde trebuie sa o depun.
Cererea se formuleaza in scris, in fata instantei care judeca partajul, la termenul de judecata. Solicitati ajutorul public judiciar sub forma scutirii de la plata taxei de timbru. Instanta se va pronunta prin incheiere data in camera de consiliu.

Veti depune declaratie pe propria raspundere in legatura cu faptul ca nu ati mai beneficiat de ajutor public in ultimele 12 luni, certificat fiscal in sensul ca nu realizati venituri, facturi de plata a utilitatilor si alte acte pe care le considerati necesare (de ex: acte medicale)