Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cesionare parti sociale si revocare administrator
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cesionare parti sociale si revocare administrator

Un SRL are 2 asociati,ambii sunt si administratori numiti prin actul constitutiv.Unul din asociati doreste sa cesioneze partea sa(50%) celuilalt asociat si sa renunte si la functia de administrator.Ramane,astfel asociat unic si unic administrator.Ce documente se fac si se depun la ONRC?Exista mai multe variante,cu costuri diferite?(evident,ne intereseaza cea mai ieftina!).Multumesc
Nu exista mai multe variante.
Acte necesare:

1. Cerere
2. Hotarare AGA
3. Contract cesiune parti sociale.
4 Act constitutiv actualizat.
5. Declaratie de asociat unic
Lăzăruţiu Lucian, Avocat
Multumesc pt.raspuns.
"Mai multe variante" insemna:
-cesiune parti sociale si revocare administrator,concomitent
-cesiune parti sociale si ulterior,revocare administrator
Presupun ca va referiti la varianta 1,adica cererea,hotararea AGA si actul constitutiv actualizat contin ambele modificari?Nu stiu ce inseamna declaratia asociatului unic,ce trebuie sa declare?
Multumesc