Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale FORMALITATI IESIRE DINTR-O FIRMA
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

FORMALITATI IESIRE DINTR-O FIRMA

Sunt asociat(50%) si administrator intr-o firma de intermedieri financiare si doresc sa cesionez partile sociale asociatului meu...ce formalitati trebuiesc efectuate?
Multumesc anticipat.
- contract de cesiune parti sociale,
- hotarare AGA cu privire la cesiune
- declaratia celuilalt asociat ca nu mai este asociat unic in alta societate comerciala
- daca asociatul ramas va fi si administrator , va trebui declaratie ca indeplineste conditiile legale pentru detinerea calitatii de administrator,
- act constitutiv actualizat
- contor de cuvinte pentru Hotararea AGA

Actele se depun la Registrul Comertului cu cerere depunere mentiuni.

av. Bostina Elena
Avand in vedere ca ambii au calitatea de asociati, la registrul comertului se va depune cerere inregistrare acte nu depunere mentionare acte.