Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract de munca de 2 ore desi serviciile prestate ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract de munca de 2 ore desi serviciile prestate sunt de 16 ore .

Buna ziua ,
Lucrez intr-un restaurant si vor sa imi faca contract de munca pentru doua ore desi eu lucrez 16 ore . una cu una ( una lucrez , una libera) .
Care sunt ilegalitatie si care sunt sanctiunile ce se vor aplica angajatorului ??
Multumesc
~ Conținut șters la cerere ~
Daca deja lucrati si nu aveti CIM, atunci firma e pasibila de amenda pentru 'munca la negru" de 10000 lei pentru fiecare persoana depistata la munca.
In ceea ce priveste incadrarea cu norma intreaga sau cu timp partial, in functie de numarul de ore lucrate, ITM-ul poate sa dispuna modificarea CIM conform realitatii constatate la fata locului prin PV Control.....in cazul in care este sesizat.
Va multumesc pentru raspunsuri , am sa merg la ITM pentru a raporta acest ABUZ , si , intradevar nu am nici macar contractul incheiat pentru ca nu am semnat nimic .
Va multumesc mult.
Cornel Vasile, Consilier juridic