Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... poprire pensie
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

poprire pensie

am fost girant la un contract de credit in 2007 si din dec 2012 mi s-a infiintat poprire pe pensie deoarece imprumutatul nu si-a achitat ratele cca 2 ani. Abia acum am constatat ca tertul poprit a virat catre executor o suma mult mai mica decat 1/3 din drepturile salariale ale imprumutatului(are cca 5.300 lei brut fara alte popriri, doar are o rata CAR de 1900lei). Pot face cerere de desfiintare a popririi pe pensie si de validare a acesteia catre tertul poprit , chiar daca au trecut mai mult de 3 luni de la data cand terul trebuia sa vireze sumele legale catre executor si care este taxa de timbru in acest caz?
Cred ca puteti face, pentru obligatiile de plata virate in aceasta luna de catre tertul poprit, nu trebuie sa va raportati la momentul instituirii popririi. taxa de timbru este de 10 lei.
mersi , care este art si legea la care sa fac referire?
Art. 460 vechiul Cod de Procedura Civila.