Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... neexecutarea sentintei civile privind plata salariilor ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

neexecutarea sentintei civile privind plata salariilor si reintegrarea

Potrivit art. 261 codul muncii, neexecutarea de buna voie a sentintei civile privind plata salariilor in termen de 15 zile calendaristice de la data cererii de executarea depusa de salariat la sediul angajatorului constituie infractiune, salariatul avand dreptul de a face plangere.
Potrivit art. 262 codul muncii, neexecutarea de buna voie a sentintei civile privind reintegrarea in munca a unui salariat de la data la care sentinta civila a ramas in pronuntare constituie infractiune, salariatul avand dreptul de a face plangere.
Potrivit art. 263 codul muncii si art. 279 codul de procedura penala, punerea in miscare a actiunii penale se face numai la plangerea prealabila a salariatului.
Potrivit art. 284, plangerea trebuie introdusa in termen de 2 luni calendaristice de la data la care a expirat termenul de 15 zile prevazut la art. 261 codul muncii, si a doua zi dupa ce sentinta a ramas in pronuntare in cazul neexecutarii ei privind reintegrarea.
Daca angajatorul nu a executat de buna voie sentinta civila privind plata salariilor si reintegrarea, pentru punerea ei in aplicare, salariatul se poate adresa unui executor judecatoresc, insa sa nu se depaseasca 3 ani de la data la care sentinta a ramas in pronuntare.
Efectul plangerii penale asupra recursului:
Chiar daca angajatorul a facut recurs impotriva sentintei civile, iar daca salariatul a formulat plangere penala pentru neexecutarea acesteia, plangerea penala suspenda facultativ recursul, la cererea salariatului, pana la definitivarea procesului penal, potrivit art. 413 din noul cod de procedura civila.
Potrivit art. 22 din codul de procedura penala, dupa definitivarea procesului penal, hotararea definitiva a instantei penale, prin care angajatorul a fost sanctionat penal pentru nerespectarea sentintei civile, are autoritate de lucru judecat in fata instantei civile, respectiv deciziei Curtii de Apel, motiv pentru care recursul angajatorului va fi respins, la cererea salariatului, pentru autoritate de lucru judecat.
Impacarea partilor inlatura raspunderea penala.
Acum as dorii sa va intreb: executarea silita mai poate fi suspendata cu un recurs suspendat in cazul in care a inceput urmarirea penala a angajatorului pentru neexecutarea sentintei civile?