Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii modificare cote contributii salariale 2009
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

modificare cote contributii salariale 2009

buna ziua! am si eu nevoie de noile modificari ale cotelor de contributii slariale la bugetele de stat si asigurai sociale pe anul 2009. unde as putea sa le gasesc?
Le gasiti in sectiunea "stiri", in partea de sus a Avocatnet.ro.
Este ultimul articol publicat si are ca fisiere anexate Legea 18/2009 si Legea 19/2009.
Legea bugetului de stat pe 2009 o puteti gasi aici
www.avocatnet.ro/UserFiles/a...

Legea nr. 19 din 26/02/2009 a bugetului asigurărilor sociale de stat pe anul 2009 o puteti gasi aici
[ link extern ]
Avand in vedere noile legi, cea a bugetului de stat, si cea a bugetului asigurarilor sociale de stat, incepand cu luna februarie 2009, cotele de contributii arata astfel:

CAS:
- 20,8% - conditii normale de munca, 25,8% - conditii deosebite de munca, 30,8% - conditii speciale de munca (valabil la ce datoreaza un angajator)
- 10,5 % - conditii normale de munca, 10,5% - conditii deosebite de munca, 10,5% - conditii speciale de munca (aferente contributiilor datorate de angajat)

CASS
- 5.2% (angajator)
- 5.5% (angajat)
- 0.85% (angajator)

S:
- 0.5% (angajator)
- 0.5% (angajat)
- 0.25% (angajator) - fondul de garantare pentru plata creanţelor salariale

Accidente si boli prof. - intre 0,15% si 0,85% - cotele aplicate difera in functie de codul CAEN al societatii - tabel aici - LINK

Comision ITM - 0,25%-0,75% (in functie de locul unde se tin cartile de munca - adica la angajator sau la ITM).
ContSters42967, utilizator
Am de terminat un atestat pentru final de clasa a 12-a legat de Contabilitatea salariilor .. ma poate ajuta cineva cu cele mai recente cote va rog frumos
Daca va uitati la doamna ghola, aveti raspunsurile !