Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... vanzare unei parti din proprietatea comuna a unui ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

vanzare unei parti din proprietatea comuna a unui condominiu?

exista posibilitatea ca in cadrul adunarii generale sa se hotarasca vanzarea unei boxe din subsol catre un proprietar de apartament din bloc. daca da, cum ar trebui sa procedam? va multumesc!
Conform Deciziei CCR 1514 / ian.2012.nici o parte din proprietatea comuna nu se poate vinde
Partea interesata in utilizarea unui spatiu parte comuna,poate solicita de la comitetul asociatiei o concesiune asupra acestui spatiu cu conditia de a avea acordul a 50% + 1 din proprietarii de pe scara si a proprietarilor direct afectati,
Este necesar incheierea unui contract autentificat ,prin care solicitantul sa dobandeasca strict dreptul de folosire parte comuna in schimbul unei sume lunare, trimestriale, anuale