avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 942 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... bani de incasat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

bani de incasat

Buna ziua,
care este termenul limita de plata salariilor de catre angajator,in cazul in care salariatul i-si da demisia.
un mic exemplu:decizia de incetare a CIM in 05.04
iar data stabilita in CIM la care se platesc salariile este 15.04 luna in curs.
Ce e de facut daca nici pana la data de 23.04 nu s-au dat bani.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:23, 23 Aprilie 2013
Salariul se plateste in bani la data stabilita in contractul individual de munca, in contractul colectiv de munca aplicabil sau in regulamentul intern, dupa caz, chiar daca este vorba despre incetarea raportului de munca.

Rareori sunt cazurile in care un angajator face plata la data incetarii c.i.m...

Neplata salariului poate face obiectul :
- unei sesizari la ITM-ul in raza carreia acel angajator isi are sediul

- unei actiuni in instanta la Tribunalul in raza caruia aveti domiciliul sau locul de munca. Actiunea este scutita de plata taxelor judiciare.

ITM poate constata neplata unor drepturi salariale , dar nu-l poate obliga pe angajator sa le achite .. instanta de judecata este singura autoritate in stat care-l poate obliga pe angajator la plata drepturilor salariale restante in cazul in care se constata asa ceva.
Ultima modificare: Marți, 23 Aprilie 2013
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dupa cat timp se face lichidare?in termen de cate zile pot sa-mi iau banii de la vechiul loc de munca? alexiam20031984 alexiam20031984 Am si eu cateva intrebari:Daca contractul meu de munca a incetat pe calea amiabila in data 05.06.2013 , dupa cat timp pot sa-mi iau banii de la vechiul loc de ... (vezi toată discuția)
Recuperare salariu BiancaTudose BiancaTudose Buna ziua! Am lucrat la o societate comerciala iar din luna ianuarie 2013 si pana in aprilie 2013 nu am mai primit salariu. I-am cerut insistent angajatorului ... (vezi toată discuția)
Restul de bani dupa incetarea contractului de munca ContSters464270 ContSters464270 Buna ziua, in 11.03. Mi-sa incheiat contractul de munca si am primit decizie de incetare a contractului de munca. Trebuie sa mai primesc ceva rest de bani? ... (vezi toată discuția)