Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Rezolutiunea unilaterala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Rezolutiunea unilaterala

Art. 1552 alin . 2 C.civ, prevede ca "Declaratia de rezolutiune sau de reziliere trebuie facuta in termenul de prescriptie prevazut de lege pentru actiunea corespunzatoare acestora ."
Poate cineva sa-mi spuna care este acest termen , in situatia in care doresc sa reziliez un contract de locatiune ?

Rezolutiunea unilaterala prevazuta de art. 1552 opereaza cu respectarea urmatoarelor conditii:
- partile au convenit ca rezolutiunea/rezilierea poate interveni prin notificarea scrisa a debitorului sau debitorul este de drept pus in intarziere sau acesta nu si a executat obligatia la termenul fixat prin punerea in intarziere.
- creditorul notifica in scris debitorului declaratia sa de rezolutiune, cu confirmare de primire.
Termenul general (de 3 ani) de la data la care aţi fi avut posibilitatea de a introduce acţiunea în reziliere. Sau termenul stabilit de părţi, potrivit art.2515 NCC, conform căruia părţile pot deroga de la termenul legal, în limitele stabilite de amintitul articol.