avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1313 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... plangere penala - cat dureaza un raspuns de la parchet?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

plangere penala - cat dureaza un raspuns de la parchet?

In cata vreme trebuie sa primesc un raspuns de la parchet pentru o planere penala?
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 17:22, 23 Aprilie 2013
In 30 de zile,sau maxim 45 zile.
Poate sa dureze si mai mult,chiar luni sau ani de zile....totul depinde despre ce e vorba. Cum nu cunosc cazul dvs,nu pot spune sigur,dar normal trebuie sa primiti un raspuns in 30 zile,daca nu primiti,mergeti in audienta s interesati-va.
Nu exista un termen legal stabilit
Termenul de comunicare este conditionat de bagajul de activitate al parchetului responsabil,de complexitatea spetei si de multe alte aspecte independente de vointa partilor
Sunt cauze in care la interval de 8 ani nu a fost comunicata concluzia parchetului,
responsabilitatea fiind declinata in favoarea organului de cercetare penala care se confrunta cu tergiversari voite din partea partilor,din partea expertilor

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dosar furt calificat - plangere falsa Dragos1900 Dragos1900 Buna seara! Totul a plecat de la faptul ca eu am curatat niste copaci aflati pe hotar, dar i-am curatat doar pe partea mea, cu ajutorul unei firme ... (vezi toată discuția)
Ancheta prelungita stefan_000 stefan_000 am un dosar, la udriste, pentru alcoolemie 1.05 in sange, cercetarea se afla in desfasurare de peste un an si 5 luni. Cum pot face sa urgentez finalizarea ... (vezi toată discuția)
Sentinta ramonel78 ramonel78 in cat timp se da o sentinta judecatoreasca? (vezi toată discuția)