Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Vector fiscal
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Vector fiscal

Societatile aflate in intrerupere temporara de activitate aveau obligatia de a depune declaratia 010 la 25 martie 2013 si de a trece de la 1 februarie la microintreprindere sau raman platitoare de impozit pe profit si depun declaratia 100 cu 0 ?
Multumesc.
Buna seara,

in opinia mea raman platitoare de impozit pe profit deoarece potrivit punctului 5 din Normele de aplicare ale art.112^2 din CF,
Persoanele juridice române pentru care perioada de inactivitate temporară/nedesfăşurare a activităţii încetează în cursul anului aplică sistemul de impunere pe veniturile microîntreprinderilor, pentru anul respectiv, începând cu trimestrul în care încetează perioada de inactivitate temporară/nedesfăşurare a activităţii.

Inteleg de aici ca la incetarea inactivitatii, societatea trebuie sa fi fost platitoare de impozit pe profit, din moment ce devine microintreprindere incepand cu trimestrul in care inceteaza inactivitatea.

Numai bine