avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 832 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Vector fiscal
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Vector fiscal

Societatile aflate in intrerupere temporara de activitate aveau obligatia de a depune declaratia 010 la 25 martie 2013 si de a trece de la 1 februarie la microintreprindere sau raman platitoare de impozit pe profit si depun declaratia 100 cu 0 ?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: CONTABIUM , Contabil 20:35, 23 Aprilie 2013
Buna seara,

in opinia mea raman platitoare de impozit pe profit deoarece potrivit punctului 5 din Normele de aplicare ale art.112^2 din CF,
Persoanele juridice române pentru care perioada de inactivitate temporară/nedesfăşurare a activităţii încetează în cursul anului aplică sistemul de impunere pe veniturile microîntreprinderilor, pentru anul respectiv, începând cu trimestrul în care încetează perioada de inactivitate temporară/nedesfăşurare a activităţii.

Inteleg de aici ca la incetarea inactivitatii, societatea trebuie sa fi fost platitoare de impozit pe profit, din moment ce devine microintreprindere incepand cu trimestrul in care inceteaza inactivitatea.

Numai bine

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratia 010 zolisoft2014 zolisoft2014 La multi ani tuturor! In 2022 am fost microintreprindere fara angajat. Am angajat o persoana cu actele in regula (medicina muncii, contract cu 90 zile proba, ... (vezi toată discuția)
Microintreprindere de la 1 februarie felisana felisana Buna ziua! Cifra de afaceri la decembrie 2012 este sub 65.000 euro. Cifra de afaceri in ianuarie 2013 este peste 65.000 euro. Firma era obligata sa devina ... (vezi toată discuția)
Impozit pe profit LIVIU NISTEA LIVIU NISTEA O firma, platitoare de impozit pe venit microintreprindere, la data de 31.07.2013, depaseste plafonul de 220000 cifra de afaceri. De la ce data devine ... (vezi toată discuția)