Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... eliberarea conditionata
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

eliberarea conditionata

buna seara.tatal meu are eliberarea cnd joi la judecatoria sec 5.iar avocat nu poate ajunge la proces.el a fost admis de comisia din pnt,are o declaratie ca va avea un loc de munca dupa eliberare,fara rapoarte.ce sa facem?sa angajam avocat sau sa ramanem cu cel din oficiu?ce sanse reale avem?
Parerea mea e ca ar fi mai bine sa angajati avocat.
Pentru o pledoarie mai sofisticata trebuie sa angajati avocat deoarece avocatul din oficiu o sa va faca o aparare formala, generala si fara elemente circumstantiale concrete.

Are sanse la liberare conditionata din ceea ce spuneti insa ar fi bine ca parchetul sa inteleaga ca nu are sens sa declare recurs.
Daca parchetul intelege ca este indreptat condamnatul nu va declara recurs si nu va mai sta arestat inca o luna sau doua...pana se va judeca recursul parchetului.

Daca se va respinge cererea de liberare conditionata va declara recurs persoana condamnata.
i-a fost respinsa cererea de eliberare conditionata si am declarat recurs.ar fi sanse la recurs?inca o intrebare.i s-a dat termen de reinterare pe 27 iunie,pe 27 iunie va fi prezentat instantei cu cererea de eliberare conditionat sau va intra in comisia de eliberare din penitenciar p 27?va multumesc