avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 934 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... E nevoie de avocat la eliberarea conditionata?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

E nevoie de avocat la eliberarea conditionata?

pentru eliberarea conditionata trebuie sa ai tu avocat sau se da din oficiu?
Cum este cel mai indicat?
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 17:28, 17 Decembrie 2009
cum vreti dvs, puteti sa va angajati dvs un avocat pt o aparare buna sau puteti sa lasati sa fiti asistat de un avocat din oficiu care de regula e un incepator.
Daca indepliniti toate conditiile pentru eliberare conditionata nu trebuie sa aveti prea mari emotii.
Fiind vorba despre un condamnat,despre o persoana arestata,prezenta avocatului este obligatorie,fie ca este avocat ales,fie ca acesta a fost desemnat din oficiu.
Daca doriti sa angajati un avocat este o problema care apartine,oricum condamnatul va fi aparat din oficiu.
Daca aveti posibilitati materiale,cel mai bine ar fi sa ii angajati un avocat,chiar daca ,condamnatul indeplineste toate conditiile pentru a fi liberat conditionat.
anush17 a scris:

pentru eliberarea conditionata trebuie sa ai tu avocat sau se da din oficiu?
Cum este cel mai indicat?


Se da din oficiu, dar diferenta poate sa fie atat de mare incat nu va puteti imagina.
Se va ajunge si in recurs foarte probabil.Se declara recurs si de catre parchet adesea...
Depinde si foarte mult unde se judeca procesul.Unde se afla in detentie?

avocat Claudiu Lascoschi
In Penitenciarul Iasi

Alte discuții în legătură

Bună ziua! soțul meu este condamnat la 2 ani si 10 luni pentru ... Anelisse darius Anelisse darius Bună ziua! Soțul meu este condamnat la 2 ani si 10 luni pentru influențarea declarațiilor. El a executat 10 luni in arest la domiciliu și 9 luni arest ... (vezi toată discuția)
Executatea pedepsei va rog ajutati ma Ionuttt93 Ionuttt93 Buna ziua, daca am fost condamnat la o pedeapsa de 3 ani cu executare si eu am facut 2/3 din condamnare in arest la domiciliu pot obtine o eliberare ... (vezi toată discuția)
Eliberarea conditionata ioanacristina ioanacristina buna seara...ma numesc ioana si as dori sa primesc raspuns la intrebarea mea:prietenul meu a fost condamnat la 6ani jumate de inchisoare iar pe data de 4 iulie ... (vezi toată discuția)