Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... E nevoie de avocat la eliberarea conditionata?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

E nevoie de avocat la eliberarea conditionata?

pentru eliberarea conditionata trebuie sa ai tu avocat sau se da din oficiu?
Cum este cel mai indicat?
cum vreti dvs, puteti sa va angajati dvs un avocat pt o aparare buna sau puteti sa lasati sa fiti asistat de un avocat din oficiu care de regula e un incepator.
Daca indepliniti toate conditiile pentru eliberare conditionata nu trebuie sa aveti prea mari emotii.
Fiind vorba despre un condamnat,despre o persoana arestata,prezenta avocatului este obligatorie,fie ca este avocat ales,fie ca acesta a fost desemnat din oficiu.
Daca doriti sa angajati un avocat este o problema care apartine,oricum condamnatul va fi aparat din oficiu.
Daca aveti posibilitati materiale,cel mai bine ar fi sa ii angajati un avocat,chiar daca ,condamnatul indeplineste toate conditiile pentru a fi liberat conditionat.
anush17 a scris:

pentru eliberarea conditionata trebuie sa ai tu avocat sau se da din oficiu?
Cum este cel mai indicat?

Se da din oficiu, dar diferenta poate sa fie atat de mare incat nu va puteti imagina.
Se va ajunge si in recurs foarte probabil.Se declara recurs si de catre parchet adesea...
Depinde si foarte mult unde se judeca procesul.Unde se afla in detentie?

avocat Claudiu Lascoschi
In Penitenciarul Iasi