Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... contract munca determinat
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

contract munca determinat

buna.am o nelamurire,daca cineva ma poate ajuta.lucrez cu contract determinat pe 6 luni.sunt insarcinata in saptamana 12 si tocmai ce mi s-a prelungit contractul pe inca 6 luni.stie cineva ce urmeaza,avand in vedere ca peste aceste 6 luni cand expira contractul voi si naste.e angajatorul obligat sa prelungeasca contractul?sau ce se intampla? multumesc!
1. Da, veti putea beneficia de indemnizatie pentru CCC chiar daca va inceteaza contractul individual de munca (CIM) cu cateva zile inainte de nasterea copilului.

2. Dar la data incetarii cIM dvs. veti fi deja in concediu de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal).

3. Dupa incetarea CIM aveti doua posibilitati:
- sa va inregistrati la Agentia de Somaj (cititi raspunsurile anterioare);
- sa depuneti certificatele medicale pentru concediu de maternitate la Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate care vi le va plati.

4. In ambele situatii veti beneficia de indemnizatie pentru CCC.