Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Certificat de mostenitor. vanzare imobil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Certificat de mostenitor. vanzare imobil

Buna ziua
Am si eu o mare mare nelamurire in ceea ce priveste succesiunea...Parintii mei au decedat.Prima a fost mama mea si la un an diferenta a fost tatal meu.Dansul nu a facut succesiune dupa moartea mamei mele..A trebuit sa fac eu si fratele meu dupa ambii parinti(Fiind frati doar de mama,nu si de tata).Din succesiune noi am mostenit un apartament cu 3 camere.In momentul in care am facut acest act eu am luat partea tatalui, din cate mi s-a spus de notar eu ca fiica legitima sunt majoritar in proportie de 90% al apartamentului.
Intrebarile mele sunt urmatoarele:
1.Ce insemna 3/8 in procente? ( adica cat ii revine lui din 3/8 in procente.)
2.Eu ca majoritar al acestui imobil pot vinde fara semnatura( sau acordul) fratelui meu acel apartament?..Va rog Astept un raspuns.

1. ii revin fix 3/8 si dvs 5/8 conform certificatului de mostenitor.
2. nu puteti vinde fara acordul lui intreg imobilul, puteti vinde cota parte ideala din acest imobil, cumparatorul ramanand in coproprietate cu fratele dvs.
dar exista o posibiliate avand in vedere ca eu ingrijesc acest apartament platind toate darile iar acesta nu participa la aceste cheltuieli.Eu nu mai lucrez de ceva timp si nu am posibilitatea de al mai intretine + ca doar acest imobil ne tine uniti.Doresc sa stiu daca pot face ceva prin judecata datorita fapului ca el nu vrea sa vanda acest imobil.
Si inca o intrebare daca pot inchiria fara acordul dansului pentru ca se crede nedreptatit in priviinta banilor.
El doreste juma-juma din banii de chirie.ceea ce este imposibil pentru mine datorita datoriilor pe care le am.Sunt obligata sa ii dau jum jum din acea chirie?
roxanaman, utilizator
Dreptul de proprietate în urma dezbaterii succesiunii după mamă, dacă imobilul a fost bun comun:

- tatăl, 10/16 din imobil, fiul 3/16, fiica 3/16.

Dreptul de proprietate după decesul tatălui:

fiica 13/16, fratele 3/16

Dacă imobilul a fost bun propriu al mamei, atunci situaţia finală (după dezbaterea ambelor succesiuni) este fiica 5/8, fiul 3/8

Vă puteţi adresa instanţei de judecată pentru partaj.

Nu sunteţi obligată să-i daţi jumătate din chirie, ci doar partea corespunzătoare cotei pe care o deţine.
Multumesc foarte mult pentru aceste raspunsuri.....daca mai am si alte intrebari revin...O zi buna