Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajarea unei persoane de peste 55 de ani
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajarea unei persoane de peste 55 de ani

Vreau sa angajez o persoana mai in varsta ca menajera. Persoana respectiva nu se afla in somaj. Nu lucreaza cam vreo 4 ani.
Eu ca si angajator daca angajez cu 8ore/zi ce beneficii pot sa am?
Multumesc
1. In afara de faptul ca va munceste in casa (si o platiti pentru asta) ce beneficii ati dori?

2. Dvs. aveti aceleasi drepturi si obligatii ca orice alt angajator, iar salariata dvs. aceleasi drepturi si obligatii ca orice alt salariat.
Nu aveti niciun beneficiu , in acest sens ...