avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 958 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajarea unei persoane de peste 55 de ani
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajarea unei persoane de peste 55 de ani

Vreau sa angajez o persoana mai in varsta ca menajera. Persoana respectiva nu se afla in somaj. Nu lucreaza cam vreo 4 ani.
Eu ca si angajator daca angajez cu 8ore/zi ce beneficii pot sa am?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:42, 24 Aprilie 2013
1. In afara de faptul ca va munceste in casa (si o platiti pentru asta) ce beneficii ati dori?

2. Dvs. aveti aceleasi drepturi si obligatii ca orice alt angajator, iar salariata dvs. aceleasi drepturi si obligatii ca orice alt salariat.
Nu aveti niciun beneficiu , in acest sens ...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de munca 4 ore Roxana Popa Roxana Popa urmeaza sa ma angajez si as dori sa stiu,daca voi avea 4 ore pe contractul de munca ma dezavantajeaza in vreun fel?beneficiez de aceleasi drepturi ca si cum as ... (vezi toată discuția)
Beneficii oferite de angajator ? TaraTara TaraTara Buna ziua, Va rog sa ma ajutati. Angajatorul imi prezinta ca beneficii urmatoarele : -apa de baut la discretie indiferent de temperatura de ... (vezi toată discuția)
Pensionarii la limita de varsta angajati Hannahjoy Hannahjoy Pensionarii la limita de varsta angajati cu CIM in domeniul privat, sunt scutiti de plata somajului? Multumesc! (vezi toată discuția)