Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... beneficii oferite de angajator ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

beneficii oferite de angajator ?

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati.

Angajatorul imi prezinta ca beneficii urmatoarele :

-apa de baut la discretie indiferent de temperatura de afara
-transport cu taxi in cazul in care termin programul la ora 23(acelasi taxi este pus la dispozitie pt 4-5 persone); se lucreaza in 2 schimburi

Este intr-adevar vorba de beneficii sau este obligat prin lege sa faca asta ?
nu prea sunt beneficii !
Este un beneficiu , faptul ca vi se pune la dispozitie un mijloc de tarnsport pentru deplasarea catre casa in cazul in care lucrati pana la ora 23.
pana la ora 23:00...dar dupa ora 23 , nu mai este beneficiu !
TaraTara a scris:

sau este obligat prin lege sa faca asta ?

Nu-l obliga legea la asa ceva.
In cazul in care probramul de lucru este 15-23, este obligat prin lege sa asigure transport sau este vorba de un beneficiu ?

In ce priveste apa potabila, stiu ca angajatorul este obligat sa asigure apa in zielele caniculare. Este prevazut in lege ca ar trebui sa asigure apa si in restul zilelor lucratoare ?

Multumesc.

Nici eu nu le vad ca beneficii, insa as dori sa stiu ce prevede legea. Si la locul anterior de munca aveam apa la discretie si nu mi s-a spus ca acesta ar fi un beneficiu.

[Mesaj editat - 1.3 din regulament]
Gabriela Pintea, Consilier juridic