Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Program de lucru
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Program de lucru

Lucrez la un supermarket , desi programul de lucru , in contrtactul de munca , este de 8 ore /zi ,40 ore /saptamina ,prestez 10-14 ore /zi , nefiind platite ore suplimentare sau ore libere .Motivul ; nu s-a ajuns la viteza de scanare impusa .La ce institutie ma pot adresa ? Nu as vrea sa-mi pierd locul de munca , deoarece beneficiez de ajutor de somaj fiind absolvent de liceu .Daca i-mi pierd locul de munca pierd si indemnizatia de somaj .X-( Multumesc anticipat .
Nu inteleg sunteti in somaj s, dar si lucrati ? .. aveti c.i.m. ?
Am absolvit lic.in 2012 ,am depus dosarul de somaj ,in sept. 2012 m-am angajat ,iar cei de la somaj au zis ca o sa primesc in continuare indemnizatia (decimata) , doar daca ramin angajat o perioada de un an . Da am si c i m .
tomoiagaioan, utilizator
Nerespectarea prevederilor legale privind durata timpului de munca sau a muncii suplimentare poate face obiectul unei sesizari la ITM sau la Inspectia Muncii.