Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua, am absolvit facultatea anul acesta, dar ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua, am absolvit facultatea anul acesta, dar fără a obtine ...

Buna ziua, am absolvit facultatea anul acesta, dar fără a obtine diploma de licenta .... pana voi da licenta as putea obține ajutorul de șomaj? Și dacă m-as înscrie la o altă facultate în paralel, as pierde acest ajutor ?
Șomaj 2023: Absolvenții de liceu sau facultate pot obține indemnizația timp de șase luni, dacă nu-și găsesc un loc de muncă
www.avocatnet.ro/articol_613...

Legea nr. 76 din 16 ianuarie 2002 privind sistemul asigurărilor pentru şomaj şi stimularea ocupării forţei de muncă
art.42
(2) Nu beneficiază de indemnizație de șomaj absolvenții care, la data solicitării dreptului, au fost admiși sau urmează cursurile unei forme de învățământ, organizate și/sau acreditate, după caz, în condițiile legii.
....