Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Am dreptul la somaj daca urmez o facultate?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Am dreptul la somaj daca urmez o facultate?

Lucrez la actualul loc de munca de peste 3 ani si in paralel urmeaz cursurile unui program de licenta la zi.

A scazut volumul de munca la firma la care lucrez , in cazul in care mi se desface contractul de munca pot beneficia de indemnizatie de somaj dat fiind faptul ca figurez ca urmez si cursurile unei facultati?
Legea 76/2002
art.42
(2) Nu beneficiază de indemnizație de șomaj absolvenții care, la data solicitării dreptului, au fost admiși sau urmează cursurile unei forme de învățământ, organizate și/sau acreditate, după caz, în condițiile legii.
....

Cornel Vasile a scris:

Legea 76/2002
art.42
(2) Nu beneficiază de indemnizație de șomaj absolvenții

Multumesc de raspuns,

Ma nelamureste ca ca articolul respectiv face referire la "absolventi" si nu "persoane".

"Absolventii" nu se refera doar la cei care ar beneficia de somaj in contextul in care au absolvit o unitate de invatamant si aleg sa nu isi continue studiile, iar daca urmeaza cursurile unei unutati de invatamant pierd dreptul asta?

Eu voi fi si persoana aflata in situatiile descrise la articolul 17.

Art. 17. – (1) In vederea stabilirii dreptului de indemnizatie de somaj, somerii prevazuti la art. 16 lit. a) sunt persoanele care se pot gasi in una dintre urmatoarele situatii:
a) le-au incetat raporturile de munca din motive neimputabile lor;
b) le-au incetat raporturile de serviciu din motive neimputabile lor;
Vedeti intregul articol ... la data solicitării dreptului, au fost admiși sau urmează cursurile unei forme de învățământ, organizate și/sau acreditate, după caz, în condițiile legii.