Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Ajutor somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Ajutor somaj

Pot beneficia de ajutor de somaj, daca firma la care lucrez ma disponibilizeaza? Mentionez faptul ca urmez si cursurile unei facultati forma de invatamant ID, cu taxa.
Surub, utilizator
Legea 76/2002
art.42
.....
(2) Nu beneficiază de indemnizație de șomaj absolvenții care, la data solicitării dreptului, au fost admiși sau urmează cursurile unei forme de învățământ, organizate și/sau acreditate, după caz, în condițiile legii.
.....
Va multumesc pt raspuns. In continuare fac urmatoarele precizari: - cred ca art. 42 se refera la absolvetii ; cazul meu este urmatorul - vechime in munca 18 ani, nu sunt absolvent care solicita dreptul la ajutor de somaj la terminarea liceului sau facultatii. Va rog , sa reveniti cu raspunsul dvs, date fiind precizarile facute.
Va multumesc.
Art.42 se refera si la cei care urmează cursurile unei forme de învățământ, organizate și/sau acreditate, după caz, în condițiile legii.

Insa puteti intreba, ca sa fiti sigur de raspuns, la AJOFM.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Raspunsul de la AJOFM a fost urmatorul: persoanele provenite din munca, disponibilizate, care au lucrat minim 12 luni in ultimele 24 luni, beneficiaza de ajutor de somaj. Frecventarea cursurilor unei facultati cu plata forma ID,in aceasta situatie, nu conditioneaza dreptul la ajutorul de somaj.
Surub, utilizator
Atunci depuneti-va dosarul de somaj , daca cei de la AJOFM v-au dat acel raspuns.