Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie somaj

buna ziua ! absolventii de liceu care au fost admisi la facultate mai beneficiaza de indemnizatia de somaj in anul 2018? pentru ca legea este data in 2002 (legea 72/2002) iar pana anul acesta absolventii admisi beneficiau de aceasta indemnizatie !
Legea 76/2002
art.42
......
(2) Nu beneficiază de indemnizație de șomaj absolvenții care, la data solicitării dreptului, au fost admiși sau urmează cursurile unei forme de învățământ, organizate și/sau acreditate, după caz, în condițiile legii.
......
(la 01-01-2018, Alineatul (2) din Articolul 42 , Sectiunea a 3-a , Capitolul III a fost modificat de Punctul 28, Articolul I din ORDONANȚA DE URGENȚĂ nr. 95 din 6 decembrie 2017, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 991 din 13 decembrie 2017 )
multumesc frumos pentru raspuns ! zi frumoasa tuturor!