avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 752 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie somaj

buna ziua ! absolventii de liceu care au fost admisi la facultate mai beneficiaza de indemnizatia de somaj in anul 2018? pentru ca legea este data in 2002 (legea 72/2002) iar pana anul acesta absolventii admisi beneficiau de aceasta indemnizatie !
Cel mai recent răspuns: Mihaela Padu , utilizator 08:34, 1 August 2018
Legea 76/2002
art.42
......
(2) Nu beneficiază de indemnizație de șomaj absolvenții care, la data solicitării dreptului, au fost admiși sau urmează cursurile unei forme de învățământ, organizate și/sau acreditate, după caz, în condițiile legii.
......
(la 01-01-2018, Alineatul (2) din Articolul 42 , Sectiunea a 3-a , Capitolul III a fost modificat de Punctul 28, Articolul I din ORDONANȚA DE URGENȚĂ nr. 95 din 6 decembrie 2017, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 991 din 13 decembrie 2017 )
multumesc frumos pentru raspuns ! zi frumoasa tuturor!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, am absolvit facultatea anul acesta, dar fără a obtine ... MIKAELA72 MIKAELA72 Buna ziua, am absolvit facultatea anul acesta, dar fără a obtine diploma de licenta .... pana voi da licenta as putea obține ajutorul de șomaj? Și dacă ... (vezi toată discuția)
Am dreptul la somaj daca urmez o facultate? mi19765 mi19765 Lucrez la actualul loc de munca de peste 3 ani si in paralel urmeaz cursurile unui program de licenta la zi. A scazut volumul de munca la firma la care ... (vezi toată discuția)
Ajutor somaj Surub Surub Pot beneficia de ajutor de somaj, daca firma la care lucrez ma disponibilizeaza? Mentionez faptul ca urmez si cursurile unei facultati forma de invatamant ID, ... (vezi toată discuția)