Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... hartuire profesionala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

hartuire profesionala

Ce cai trebuie urmate pentru a actiona in instanta un sef din domeniul public(sanatate) care hartuieste profesional angajatii?
cum adica hartuieste profesional angajatii? ii pune sa munceasca sau ce? detaliaza.
Poate nu m-am exprimat corect,este vorba de jigniri,limbaj suburban,minciuni spuse catre sef,crearea unui climat tensionat,etc
Art. 6 C.mun.
(1) Orice salariat care prestează o muncă beneficiază de condiţii de muncă adecvate activităţii desfăşurate, de protecţie socială, de securitate şi sănătate în muncă, precum şi de respectarea demnităţii şi a conştiinţei sale, fără nici o discriminare.

Potrivit art.39 alin.1 lit e C.mun., salariatul are printre drepturi si dreptul la demnitate in munca.

Acesta este un principiu constitutional - art.1alin.3 - , iar angajatorul este obligat sa vegheze la respectarea lui.
In concluzie aveti dreptul la conditii decente de munca, de a nu fi hartuit de catre angajator sau colegii de munca, de a nu fi jignit sau discriminat pe seama unor defecte fizice sau de ordin moral, de a nu vi se da dispozitii de superiori ce nu pot fi indeplinite, ori sunt nelegale sau date cu rea credinta.

Daca nu va este respectata demnitatea in munca aveti dreptul la la o actiune in angajarea raspunderii patrimoniale si in care puteti solicita daune.