avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 919 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Detasare municitori necalificati
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Detasare municitori necalificati

Buna ziua,

Vreau sa trimit in Franta in constructii muncitori necalificati pe o perioada de 3 luni. Cum trebuie sa procedez.
Le fac CIM la firma din Romania, si apoi ordine de detasare?
Cei din Franta le fac si ei CIM temporar, si eu il suspend pe cel din tara? Le fac doar ei?
Exista vreun formular ce trebuie completat la ITM in acest scop?


Va multumesc anticipat,

Miha
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:59, 26 Aprilie 2013
[ link extern ]
[ link extern ]
Cu unele mici modificari.
Trebuie obtinute formularele A1 de la Casa nationala de Pensii.
Le intocmiti CIM in tara, minim o luna trebuie sa lucreze in tara. Apoi le intocmiti acte aditionale de modificare a locului de munca in strainatate.
Trebuie ca societatea dvs sa aiba activitate in tara in domeniul de constructii.
mai multe informatii gasiti aici:
[ link extern ]
@ mikishor

1. Se intocmeste c.i.m. cu firma din Romania.
2. Se obtine formularul A1 de la C.N.P.P.
3. Se emite deciziile de detasare a salariatilor romani in Franta

De la ITM se va solicita un certificat cu numarul de salariati ... se achita o taxa de 40 lei pentru asa ceva ... acest certificat va fi necesar la obtinerea formularului A1.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pasi ce trebuie urmati pentru e101 macul rosu macul rosu AM NEVOIE DE AJUTOR .NMENI NU MA AJUTA SA IMI SPUNA CE PASI TREBUIE SA URMEZ PENTRU A OBTINE FORMULERELE E101 PENTRU CATIVA MUNCITORI PLECATI IN GERMANIA PE ... (vezi toată discuția)
Formularul a1 C-Iulia C-Iulia Care sunt conditiile Obligatorii impuse unei firme pentru a aplica pentru formularul A1,Mai ales legat re TVA dar si restul. (vezi toată discuția)
Detasare pe baza formularului a1 nicostaicu nicostaicu Buna seara Va rog daca ma poate ajuta cineva referotor la detasarea angajatilor pe baza formularului A1? O firma cu sediul in Romania, detaseaza oameni pe ... (vezi toată discuția)