Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Detasare municitori necalificati
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Detasare municitori necalificati

Buna ziua,

Vreau sa trimit in Franta in constructii muncitori necalificati pe o perioada de 3 luni. Cum trebuie sa procedez.
Le fac CIM la firma din Romania, si apoi ordine de detasare?
Cei din Franta le fac si ei CIM temporar, si eu il suspend pe cel din tara? Le fac doar ei?
Exista vreun formular ce trebuie completat la ITM in acest scop?

Va multumesc anticipat,

Miha
[ link extern ]
Cu unele mici modificari.
Trebuie obtinute formularele A1 de la Casa nationala de Pensii.
Le intocmiti CIM in tara, minim o luna trebuie sa lucreze in tara. Apoi le intocmiti acte aditionale de modificare a locului de munca in strainatate.
Trebuie ca societatea dvs sa aiba activitate in tara in domeniul de constructii.
mai multe informatii gasiti aici:
[ link extern ]
@ mikishor

1. Se intocmeste c.i.m. cu firma din Romania.
2. Se obtine formularul A1 de la C.N.P.P.
3. Se emite deciziile de detasare a salariatilor romani in Franta

De la ITM se va solicita un certificat cu numarul de salariati ... se achita o taxa de 40 lei pentru asa ceva ... acest certificat va fi necesar la obtinerea formularului A1.