Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie crestere copil

buna ziua.am si eu o nelamurire...tocmai am aflat frumoasa veste ca sunt insarcinata..insa nu am un loc de munca, sunt casnica. as vrea sa stiu ce pot face pentru a beneficia de indemnizatia de crestere a copilului...Am auzit ca se pot plati anticipat la casa d pensii sau la fortele de munca ..niste impozite sau niste taxe pentru a putea beneficia de asigurari de sanatate etc.. ma poate ajuta cineva cu niste informatii ? o zi buna!:(
Pentru acordarea indemnizaţiei de creştere a copilului nu are relevanţă plata contribuţiilor de asigurări sociale, singura modalitate de a beneficia de indemnizaţie pentru creşterea copilului este realizarea de venituri supuse impozitului pe venit in ultimul an anterior datei nasterii copilului timp de 12 luni , aşa cum sunt ele prevăzute la art. 3 din OUG nr. 111/2010, sau aflarea în una dintre perioadele asimilate prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6) din OUG nr. 111/2010.

Cornel Vasile, Consilier juridic
si in acest sens ce as putea sa fac daca eu nu am muncit? timp de 3 ani am crescut un copil...si pana in ziua de azi nu am avut cum sa ma angajez. sa inteleg ca as putea s ma duc la casa de pensii si sa platesc impozit anticipat ?plz astept un raspuns.o zi buna
NU , doamna asa ceva nu va ajuta la acordarea indemnizatiei pentru CCC ...

Trebuie sa aveti realizate venituri din salarii, din activitati independente si/sau din activitati agricole supuse impozitului pe venit in ultimul an anterior datei nasterii copilului timp de 12 luni sau sa va fi aflat intr-o situatie asimilata acestora - de exemplu, somaj , CCC, etc.
am inteles.va multumesc mult de tot pentru lamuriri.o zi buna
1. Veti putea beneficia de alocatia de stat pentru copii de 200 lei lunar, pana implineste copilul 2 ani si apoi de 42 lei lunar, pana la 18 ani.

2. Tatal copilului poate beneficia el de CCC daca indeplineste conditiile.

3. - Sau tatal copilului poate beneficia direct (fara a intra in CCC) de stimulentul de insertie de 500 lei lunar pana implineste copilul 2 ani.
- Adica va primi salariu pentru munca depusa iar de la stat va mai primi inca 500 lei lunar.

4. Mergeti la Primarie si solicitati lista cu actele necesare pentru stimulentul de insertie pentru tatal copilului.