Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... ante contract prima casa
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

ante contract prima casa

buna ziua, daca ante contractul ptr prima casa expira, se pierde avansul?
se mai poate continua vanzarea? se poate emite un act aditional? cat ar costa?trebuie facut la acelasi notar unde s-a emis ante contractul?
va multumesc anticipat
Daca perioada pentru care s a incheiat antecontractul expira si partile doresc sa continue se poate incheia un act aditional specific and un nou termen pana cand se va incheia contractul de vanzare cumparare in forma autentica. Asa nu se pierde niciun avans.
Daca nu mai doriti sa continuati se incheie o tranzactie de desfiintare a acestuia repectand clauzele din antecontract.
De regula se incheie la acelasi notar, insa nu sunteti obligati.
va multumesc ptr raspuns si promtitudine. daca dorim sa mergem mai departe , putem fara acest antecontract? adica fara sa facem act aditional?multumesc
Daca doriti sa mergeti mai departe cu acelasi prominent cumparator si acesta nu a finalizat dosarul si banca nu I a dat creditul sau l a respins si isi cauta alta banca pentru a obtine creditul...este nevoie de acel aditional.
Daca nu mai doriti acel promitent cumparator procedati la tranzactia de desfiintare.
eu sunt cumparatorul. este un credit prima casa.s-a facut un antecontract cu termen de 18 zile dar creditul nu a fost acordat si nici nu se stie data exacta.
Da....18 zile este Putin, de obicei se Pune un termen de 2 luni....pot interveni anumite probleme.....v ati hazard at cu acest termen. Trebuie sa faceti un aditional si sa aveti un termen mai mare , puneti cel Putin o Luna, pt ca daca obtineti creditul mai devreme nu e nicio problema, puteti incheia contractul de vanzare cumparare mai devreme de termenul stipulat in antecontract.
Succes!